Költözz Finnbe!

Költözz Finnbe!

Spórolás a kezdeti időkben

2021. május 13. - TBR

Megérkeztetek. Abban a városban ahol szeretnétek, egy átmeneti vagy már a végleges helyen. Amennyi infót csak tudtatok elhoztátok és kezditek összerakni a dolgokat. El kell kezdeni működtetni az új rendszert. Hatékonyan és optimális áron. Rengetegen kérdezik közös csoportokban, hogy mennyiből lehet kijönni egy hónapban, ami ugyanolyan nehéz kérdés, mint ahogy Magyarországon is az. Soktényezős. Ha ki is alakul ilyen, nagy valószínűséggel nem az első fél évben lesz. Egy biztos, a kezdeti hónapokban sok váratlan vagy időszakos költség lesz. Ezért ezzel én sem szeretnék próbálkozni, nem szeretnék véletlenül sem félrevezetni bárkit is. Sőt ha más ad ilyen infót nektek, azt is kezeljétek nagyvonalúan. Tényleg  100-150 ezer Ft is lehet a különbség két hónap között. Cserébe elmondom, hogy területenként mi segíthet a spórolásban.

Étel

Ugyanúgy mint bármely országban a legolcsóbb verzió, ha megveszi az alapanyagokat az ember és saját magának készíti el az ételeit. Megfelelő konyhafelszereléssel, tudással gond nélkül működhet ez Finnországban is. Amit tudnod kell, bizonyos nyersanyagok nem olcsóbbak a félkész ételeknél. Simán belefuthatsz abba, hogy olcsóbban kapod meg a pácolt csirkecombot, mint a natúrt. Mivel ételek szempontjából erőteljesen import függő az ország, ezért a nyers zöldségek, gyümölcsök nem olcsók. Normális, hogy 1000Ft felett kapod meg a fej káposztát és a kígyó uborkát. Viszont a konzerv és fagyasztott verziók nem drágák. Almát, déli gyümölcsöket és burgonyát mindig olcsón kapsz. A legolcsóbb üzlet a LIDL, aminek a termékpalettája és néhol az ára is ismerős lehet Magyarországról. Finnországban a konyhák jól felszereltek, az albérletek alaptartozéka a villanysütő, a páraelszívó és a nagy hely a konyhában. Az újabb típusú, vagy felújított albikban mosogató gép is van. A hűtőszekrények nagyok ami a fagyasztó miatt érdekes lehet. Ahogy többször említeni fogom, az akciók sok esetben jóval nagyobbak vagy sűrűbbek. Ez azért is lehet jó, mert a drágának számító nyersanyagokból be tudsz vásárolni akcióban és le tudod fagyasztani. Ez főleg nyers húsoknál jöhet jól, amikor nem 1500Ft-nak megfelelő összegért kell megvenned fél kiló csirkemellett. Amennyiben nem vagy nagy konyha mágus, akkor neked szólnak az előre csomagolt készételek, ahol kb 1000Ft-tól kapsz tálakat a hűtőpultokban, amit csak sütőbe vagy mikróba kell tenned. Olcsón, 600 Ft környékén kaphatsz már kész krumpli, vagy káposzta salátát is, amihez kedvező áron vehetsz valamilyen halrudacskát. Fagyasztott termékek között is találsz “egyserpenyős” olcsó kész kajákat, akár egy kilós kiszerelésben is. Ha igazi éttermi főtt kajára vágysz, akkor ételmentő appokat is használhatsz, amikor az éttermek hirdetik meg pár órás megmaradt ételeiket. Szűkebb választék, csak elvitel, de 5-6 EUR-ért már kapsz is valamit, ami itt jónak számít. A munkahelyeken jól felszerelt teakonyhákat találsz, nem lesz gond ha otthonról hozol ebédet. 

ételmentő app: https://www.resq-club.com/

Ruházkodás

Itt természetesen nem a divat holmikról lesz szó. A divat termékek itt sem olcsók, de jól körül kell nézni, az akciók erősek. A Magyar (ami persze sok esetben német, vagy spanyol) ruha-diszkontoknak itt is megvan az északi megfelelője. És persze a legnagyobb márkák üzletei is itt vannak a nagyvárosokban. Az alapvető holmik, mint az alsóneműk, pólók, papucsok, egyszerű pulóverek, ingek és téli kiegészítők nem túl drágák. Viszonylag jó minőséget meg lehet találni a háztartási diszkont boltokban és a LIDL-ben is. Amit viszont ajánlatos otthonról hozni, az a minőségi zárt cipők (bakancsok, bőr cipők), jó kabátok. Ezek akciókban is meredek összegek lehetnek (70 EUR-s télikabát, az giga tavaszi akciónak számít). Sportruházatra akkor érdemes még indulás előtt beruházni, ha tudod, hogy nemsokára csereérett lesz valamelyik darab, vagy eszköz. Illetve ha Decathlonon, Sportsdirekten, vagy Deichmanos sportcipőkön eddzőttél. A Magyarországon létező “saját márkás”, vagy 20 éve ugyanazokkal a dizájn elemekkel kooperáló, nagy márkák belépő szintű termékei itt nem igazán elterjedtek.  Persze akadnak gyengébb minőségű áruk is, de magyarországi viszonyokhoz képest jóval drágábban. Ha ragaszkodsz a legjobb minőséghez, akkor viszont itt jó árakra találsz. Finneknek fontos a sport, ezért erre költenek. A finn sport diszkontokban is jó minőséget találsz, jó áron. Persze ehhez néha meg kell majd ismerni a legfontosabb északi márkákat, amikről nagy valószínűséggel semmit sem hallottál. Jó hír a nagy méretek “kedvelőknek”, hogy itt ezzel nem lesz gond.

Szolgáltatások

Azt általánosságban kijelenthetjük, hogy Finnországban a szolgáltatások vagy az áruk ára egyenesen arányosan növekszik a létrehozásának emberi munkájának hozzáadott értékével. Az olyan szolgáltatók, amelyeket nagyrészben emberi munkával dolgoznak, nem túl olcsók. Jó példa erre a fodrászok, ahol kb 25 EUR-tól indulnak az árak. Tehát egy férfi hajvágásra nyugodtan számoljunk 8-10 ezer forintot. Női hajvágás akár 40-50 ezer forintba is kerülhet vágással, festéssel. Ezért ha ügyes kezűek vagyunk és van pár jó kiegészítőnk, akkor sokat spórolhatunk. Például a hajfestékeknél, ha már itt tartottunk, ahol a legolcsóbbak is 9 EUR körül indulnak. Ugyanez vonatkozik a gyermekünkre, autónkra, házikedvencünkre. Minél több “manuális” szolgáltatást veszünk igénybe, annál több pénzünkbe kerül. Tehát amit csak tudunk, próbáljunk meg saját magunk elintézni, megcsinálni. 

Egészségügy

Mint szintén igen csak személyhez kötött szolgáltatásról van, ezért nem olcsó. Az EU-s egészségügyi kártya, csak a magyarországon megszabott szolgáltatási árat fedezi, ami egy 111 EUR-s szakrendelésnél 13 EUR körül mozog. Ez amit közvetít a finn TB, amíg nincs finn ellátásod. A gyógyszerekre sincs támogatásod, ezért a leghétköznapibb gyógyszerek is 5-10 ezer forintba kerülnek. Mivel ezek a dolgok nem tervezhetőek és igen csak kiszolgáltatott ilyenkor az ember, ezért a felkészüléssel és a megelőzéssel lehet csak spórolnunk. Ezért nagyon jó szolgálatot tesz az indulás előtti alapos egészségügyi  átvizsgálás és gyógyszerek beállítása. Ahhoz és egyéb alap betegségekhez kapcsolódó gyógyszerek beszerzése fontos. Hosszú távra készülj, mert bármi közbejöhet, hogy megkapd a Finn ellátást. Sok gyógyszer ugyanaz, mint európa többi részén. Amikor összeállítod a házipatikát, ne spórolj 20-30 ezer forinton. Egy közepes betegség gyógyszerei vagy gyógykészítményei simán elvihetik ezt az összeget Finnországban. Ha szemüveged vagy kontaktlencséd van, akkor szerezz be minden kiegészítőt, akár tartalék szemüveget is. Maszkokat olcsón (10-15 EUR/50db), kézfertőtlenítő szert hasonló árban vehetsz. PCR tesztet jelenleg csak magán laborokban végeznek, ha nincs tüneted, ami legalább 200 EUR.

Háztartás

Rengeteg háztartási és barkácsbolt áll rendelkezésre, ahol nagyobbnál nagyobb akciók várnak ránk. Mivel kilószámra dobálják be a reklámújságokat hetente, ezekről nehéz lemaradni. Az alap higéniai és tisztító szerek kicsivel drágábbak csak, mint Mo-n. Bútorokat otthoni áron vásárolhatsz az IKEA-ban, vagy a JYSK-ben. Mivel nagy valószínűséggel lakásban kezditek meg a finn életeteket, ezért ezzel kalkulálok. Rezsin nem igazán tudtok spórolni. A fűtés a közös költség része, az alap internet díjmentes. A vízfogyasztás fix költség, melyet személyenként kell fizetni. Ami mérés alapon megy, az az áram fogyasztás. Itt nincs kedvezményes időszak, de cserében a mo-i napközbeni árhoz képest nem sokkal drágább, kb 50 Ft/KWh. Ez akkor lehet igazán érdekes, ha sokat vagytok otthon és folyamatosan nagy fogyasztókat használtok (sütő, mikró, asztali PC, nagy TV). Műszaki cikkeket hasonló árban, vagy olcsóbban vásárolhattok. Viszont a digitális “kopó alkatrészek” jóval drágábbak lehetnek. Laptop aksinál legalább dupla árral kell számolni az utángyártottnál is, de nem kapsz olyan olcsón nyomtató patronokat sem. Töltőkre, tokokra, védőfóliára ugyanez vonatkozik. 

Utazás

Ez nagyon fontos, mert sokat tudsz itt is spórolni. Ha kocsid van, akkor keresd meg azt a kutat, amire kedvezményt tudsz szerezni. Erről a “Boltok, vásárlás” bejegyzésben tudsz többet olvasni. Ha saját magad tudod szerelni az egyszerű alkatrészeket (szűrők, folyadékok) az is sokat segíthet. Ami sokba kerül minden évben, a gumi csere. A legolcsóbban akkor jársz, ha már a csere gumid is felnin van, mert így saját magad vagy akár áruház parkolókban 20 EUR-ért diákok is lecserélik. Amúgy kb 100 EUR-val kell kalkulálni. A tömegközlekedés fix áras, de ha sportos alkat vagy, akkor belátható vagy akár hosszabb távon kiválthatja a népszerű kerékpározás. Jó minőségű kerékpárutakon róhatod a friss levegőn. Erről télen sem kell lemondani ugyanis akár a kocsiknál, kerékpárokra is lehet vásárolni szöges abroncsokat. Nem kevesen élnek ezzel a lehetőséggel és télen is kerekeznek. Utánfutóval gyermekekkel is.

A bejegyzés trackback címe:

https://koltozzfinnbe.blog.hu/api/trackback/id/tr9716559026

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása