Ezzel kapcsolatban is sok korrekt és nem túl pontos információt is lehet hallani. Bár meggyőződésem, hogy nem széndékosan, de kifejezetten rossz, megtévesztő információt is adnak páran a közösségi oldalakon. Minden fellengzés nélkül pár tévhitet, pontatlan információt már a legelején szeretnék tisztázni természetesen saját tapasztalat alapján.
Csak munkaszerződéssel lehet Finnországba érkezni – téves, az EU szabályozása szerint nem kell semmilyen hivatalos lépést tenni az első 3 hónapban, ha valaki nem szeretne. Ha viszont szeretne, akkor munkavállalással, vállalkozás indításával, tanulmányi szerződéssel, vagy banki igazolással az önellátásáról kezdeményezheti már a legelső belépésnél a finnországi regisztrációját.
Csak regisztrált személyek bérelhetnek lakást – téves, ha a lakásbérleti szerződést magánszemélyek kötik meg egymással, akkor nem szükséges. De hátrány.
Csak lakásbiztosítással vagy áramszolgáltatóval leszerződve lehet lakást bérelni – téves, magánszemélyek között ez egyéni megállapodás szerint történik. De hátrány.
Csak finnországi munkaviszony után vagy jogosult állami támogatásra – téves, bizonyos esetben megítélhetnek valamilyen kedvezményt. Van olyan támogatás amit neked kell közvetlenül megigényelned, van olyan amiről igazolás születik, hogy jogosult vagy rá.
Csak finn bankszámlával lehet munkát vállalni – téves, ez is megegyezés kérdése a munkáltatóval, illetve technikai kérdés bizonyos kifizetési automata rendszereken keresztül. Több újító pénzügyi egyezménynek köszönhetően nemzetközi szinten is azonnal és ingyenesen lehet utalni bizonyos EU-s országok között. Jó példa a Revolut pénzügyi szolgáltató, ami mögött litván számlák vannak, ezért pár finn bankkal azonnali a tranzakció és szinte mindegyikre ingyen utalhatsz. Ezt is érdemes megbeszélni munkáltatóval.
Csak regisztrált személyek vállalhatnak munkát Finnországban – téves, de komoly hátrányt jelenthet. A finn posta, nagy reklámújság kihordó és takarító cégek szívesen alkalmaznak részmunkaidős külföldieket is. Angol a kommunikációs nyelv, de alacsony a bérezés. Kiegészítésnek szuper, de megélni nem igazán lehet belőle.
A hivatalos ügyintézés Finnországban két bűvös vezérelv köré kell épüljön az újonnan érkezőknek. A finn személyi szám és a finn bankszámla megszerzése. A finn személyi szám nélkül eleve kizárod magad szolgáltatások igényléséből. Egyszerűen feltétel és kész. A finn bankszámla pedig arra kell, hogy legyen egy a bank által hitelesített digitális azonosítód, amivel interneten is tudsz ügyet intézni. Magyarországon ezt a digitális azonosítót a kormányhivatal adja, és az ügyfélkapun keresztül tudsz intézkedni, Finnországban a banktól kapod és minden hivatal weboldalán külön ezzel tudsz ügyet intézni. Ez az azonosító ugyanaz, mint amit a hétköznapi bankoláshoz használsz majd Finnországban.
Ezek elérése a következő sorrendben történik.
1. Migrációs irodában (Migri Office) regisztráció az online felületen – a szükséges papírok feltöltése, időpont foglalás ezeknek az okmányoknak a személyes bemutatására. A személyes megjelenés a legfontosabb, ugyanis sok idő elmehet az online regisztráció és a személyes találkozás között. A COVID miatt ez most meredek, lehet hamarabb találsz időpontot, ha rugalmasan kezeled más városban lévő irodák szabad időpontjait is. A regisztráció díjköteles, jelenleg 49 EUR/fő. Ezt előre is kifizetheted.
2. Megjelenés a Migrációs irodában – bemutatni a papírjaidat és persze magadat is a regisztráció jóváhagyásához. Ez nem azonnal történik. A prioritási sorrend: munkaszerződéssel rendelkező munkavállalók, majd a diákok, vállalkozók és a legutolsók, akik megtakarításaikból élnek meg (ez legtöbbször több mint két hónap). Kapsz majd egy igazolást, hogy elindult a procedúra és kifizetted a költséget. Ha nem jelensz meg a lefoglalt időpontban, és nem mondod le időben, akkor megint be fognak terhelni plusz 49 EUR-t az elmulasztott időpontért.
3. Ha megérkezett a regisztráció jóváhagyása, akkor a Digitális népesség nyilvántartóba kell elballagni. A finn személyi számod ők készítik majd el, ami 10 számjegyből áll. Ők fogják értesíteni az adóhivatalt és kapod majd meg levélben az adószámod is. Ugyanígy levélben kapod meg a személyi számod.
4. Bankszámlanyitás, ha már megérkezett a személyi számod. A digitális azonosítód levélben kapod majd meg, csak úgy, mint a bankkártyádat 1-2 héten belül.
Tehát összesen három helyre kell személyesen elballagni és ha ezeken túl vagy, akkor rázúdíthatod magadat a szolgáltatókra, hivatalokra online is. A teljesség igénye nélkül a következőkre:
Társadalom biztosító (KELA) – Ez a hivatal a kifizető hely. Bármilyen támogatás veszel igénybe, vagy egészségügyi szolgáltatás használsz, ez a hivatal fog neked, vagy helyetted fizetni. Közvetlenül őket is meg lehet keresni támogatásokkal kapcsolatban, de sok esetben nekik csak igazolásokat küldesz (pl. a munkaügyi hivataltól), hogy jogosult vagy bizonyos összegre.
Mobil szolgáltató – bár nem életbe vágó, de most már lehet előfizetésed. Valamivel kedvezőbb áron, mint a feltöltő kártyás csomagok. Nincs hűségnyilatkozat.
Áramszolgáltató – végre át tudod venni az albérlet áramszolgáltatását. Ez itt fontos, sőt, sokszor feltétel.
Biztosítás – biztosítsd be az albérleted.
Posta – Lakcímedet a postán is be kell jelentened. A tapasztalat, hogy e nélkül is megkapjuk a leveleket.
Munkaügyi központ (TE Office) – Ha szeretnél regisztrálni álláskeresőként, vagy egy integrációs kurzust szeretnél elvégezni, akkor ide is kell regisztrálnod. Igénybe vehetsz integrációs kurzust is, intenzív nyelvtanfolyammal is.
Ha az itt felsoroltak alapján úgy érzed, hogy feltételekben, ügyintézési időkben és a hétköznapi élet felépítésében nincs átfedés, vagy ellentmondások vannak, rossz ritmusok, akkor jól érzed. Megannyi helyzetben érezheted, hogy sokkal hamarabb lenne szükséged az engedélyekre, jóváhagyásokra. Ennek persze megvan az oka, de nehéz néha elfogadni. Sok letelepedő számára megoldást csak egy erős pénzügyi háttér jelenthet. És persze türelem. Ezért is találkozhatsz sok helyen azokkal a mondatokkal, hogy ha „nincs munkaszerződésed, vagy nyelvtudásod, akkor ne is gyere Finnországba”. Nem véletlen, hogy egy átlagos közép-európai családnak extra terhet jelenthet az akár milliós tételű kezdeti finanszírozás, míg minden a helyére kerül. Ezt sajnos be kell látnunk és kalkulálnod kell ezzel. Nem érdemes szűkös pénzügyi kerettel érkezni akkor sem, ha van már munka-, vagy tanulmányi szerződésed.
Persze vannak módszerek, amivel fel tudod gyorsítani az ügymenetet.
1. Ha minden információval rendelkezel (egy finn címmel is) a migrációs irodához, akkor akár egy hónappal a kiutazásod előtt is beadhatod neten az papírjaidat. A lényeg, hogy kiutazásod utáni időpontra foglalj személyes időpontot amikor adataid visszaellenőrzik. A mi esetünkben egy hónapot kellett várnunk a személyes időpontra, ráadásul 200 km-t kellett utaznunk hozzá. Ha lazábban tudod kezelni a kiutazásod megkezdését, akkor inkább ehhez igazítsd!
2. A digitális nyilvántartóba már elmehetsz hamarabb, azzal az igazolással, amit a migrációs irodától kaptál, hogy elinduljon az ottani procedúra is. Interneten tudsz időpontot foglalni személyes ügyintézésre. Ekkor vidd magaddal papír alapú, kitöltött, személyi szám igényléséhez kapcsolódó nyomtatványt és valamennyi hivatalos ügyiratod. Mivel az igazolásod, csak arról szól, hogy elindult a folyamat, ezért bár a regisztrációs elbírálást nem gyorsítja, viszont azt az időszakot lerövidíti, amíg eljut hozzád a személyi számod. Tehát betesznek a rendszerbe, de még nem indítanak semmit. Viszont amint megjön a finn regisztrációd jóváhagyása, 1-2 napon elkészül a személyi számod és az ügyfélszolgálatuk a kérésedre(!) egy igazolást is elküld neked erről pdf-ben. Ezzel már tudsz ügyet intézni. 1-2 hétről le tudod csökkenteni az ügyintézést 3-4 napra.
3. Ugyanezzel a módszerrel a munkaügyi központban is felgyorsíthatod a dolgaid. Ide pedig kell is. Ha jó ügyintézőt fogsz ki, akkor az összes papírodat nyilvántartásba veszi, ha megkapod a személyi számod, már csak be kell menni és azt is bemutatni (vagy e-mailen elküldeni). Fontos, csak három hónapod van arra, hogy benyújtsd a pótlásokat.
4. Jelenleg a bankszámlanyitás se egy egyszerű feladat most Finnországban. Bár EU-s állampolgárként nem kellene, hogy komplikált legyen, de bizonyos nagyobb bankok körülményesebbek lehetnek a COVID miatt. Komolyabb banknak a fiókjába elég nehéz lehet a bejutás. Van, hogy csak 1-2 hétre előre adnak időpontot, a fiók ajtajai is csak időpontos ügyfelek előtt nyílnak meg. Ezért érdemesebb egy kis banknál kezdeni és sorban állni. Mi az S-Pankki-t választottuk. Mások tapasztalatai szerint is könnyen lehet egy EU-s állampolgárnak számlát nyitni náluk.
A mi tapasztalatunk az, hogy rendkívül segítőkészek az ügyintézők. Talán a magasabb szintű szolgáltatásokhoz kapcsolódó igényünk miatt is. Persze nem jelenti azt, hogy minden hiba nélkül fut. Néha mi is folyamodtunk emlékeztető levelek írásához, ismételten kért igazolások újbóli elküldéséhez. Egy fontos vezérelv legyen szem előtt. Amennyire csak tudod, szolgáld ki az aktuális ügyintéződ. Van egy általános bizalom az ügyintézési rendszerükben és hajlandóság a problémák megoldásra. Ezért elfogadnak gond nélkül magyar dokumentumokat is, ha adsz mellé írásban magyarázatot, hogy mit látnak, vagy kis fordításokat teszel fontos részek mellé, illetve megjelölöd a fontos és kért dátumokat az okmány másolatokon. Ne vállald túl magad és ne terheld le az ügyintézőt. Amit kérnek, mindenképpen juttasd el nekik és ahol rád bízzák, hogy egy adott témához még mit akarsz benyújtani, ott add meg azt a pluszt, ami szerinted segítheti az ügyedet.
Hivatalos magyar papírokkal nem kell extra módon felkészülni, ha csak nincs valami speciális igényed, vagy várható bonyodalom. Amiből lehet angol nyelvű verzió, az legyen az, de ne kezdj rohangálni hivatalos fordításokért. A személyes okmányaidon túl, az iskolai végzettségedet és korábbi munkahelyeidet igazoló okmányok kellhetnek. Ha nincs munkád, akkor egy önéletrajz sem árt. A biztonság kedvéért kérj a bankodtól egy friss, indulás előtti angol nyelvű egyenleg igazolást, hogy mekkora tartalékkal rendelkezel. Lakásbérléshez is jól jöhet. Ha autóval érkezel, bár már nem kötelező a zöld színű nemzetközi biztosítás igazolása, de ne felejtsd el kinyomtatni. Ha lízing van még a kocsidon, akkor kalkulálj azzal, hogy amikor kifizeted, akkor Magyarországon kell rendezni az új tulajdonviszonyokat, amit bár meghatalmazott útján meg tud tenni egy családtag is, de a forgalmit le kell adni. A szállítás részben a dokumentum küldésről is írtam.