Kiköltözésünk előtt egy évvel léptünk először finn földre és visszaérkezésünk után kezdtünk el viccelődni a lehetőséggel, hogy itt éljünk. Az utolsó fél évben éreztük, hogy ez több mint vicc és meghoztuk azokat a nagy döntéseket, amik szükségesek voltak ahhoz, hogy most ebből a csodás országból fogalmazzam meg soraimat. A motivációk eltérhetnek mindenkinél, de ha már eljutottál ehhez a bloghoz, akkor már félig meg is vagy. Itt már nem csak érzésekről, fantáziálásról van szó, hanem elég konkrét információ gyűjtésről, amit be tudsz helyettesíteni a te élethelyzetedre. Hajrá!
Tehát mi fél év alatt raktuk össze a dolgokat ahhoz, hogy 2020 nyár derekán megérkezzünk Finnországba. Ennyi idő kellett ahhoz, hogy mi ketten és macskánk egy stabil környezetben kezdhessük el új életünket. A kezdet a hely kiválasztása volt. Két város közt vacilláltunk. Mint utólag kiderült a számunkra jobb város mellett döntöttünk az új finnországi ismerősünk szerint. Amennyiben a munkád, vagy a tanulás miatt nem vagy kötve egy konkrét helyhez, akkor a következőket érdemes figyelembe venni.
1. korábban hol laktál Magyarországon belül. Mekkora városban éltél, mennyire van igényed a nagyvárosi kényelemre. Mennyire vagy kötve egy ház körüli kerthez, a természethez.
2. Mennyire vagy önálló, ha magadnak kell megszerelned a dolgaid, szeretnél autót fenntartani, vagy fizetni a parkolásért
3. Mennyire zavar a magány, mennyire vagy közösségi ember, hogyan lazítasz, szórakozol
4. Mekkora összeget tudsz rászánni egy hónapban, vagy magára az ingatlan megvásárlására
Mi egy ipari nagyvárost választottunk, ahol a nemzetközi cégeknek és a külföldi diákokat nagy számban befogadó egyetemeknek köszönhetően nem kirívó a külföldi személyek látványa és az angol nyelv használata. Azt mondani se kell, hogy szinte mindenki beszél angolul. Aki a szolgálttó iparban dolgozik az meg pláne. Nem gond az ügyintézés annak, aki legalább alap szinten jóban van az angollal.
Egy belvárosi kis lakásból költöztünk. Részben egy kis autóval, részben egy költöztető segítségével. A pakolásnál nagyon fontos, hogy el tudj szakadni olyan dolgoktól, amit amúgy is ritkán használtál. Hagyj időt magadnak priorizálni, ezért korán kezdd a szelektálást. Amit nem tudtunk elajándékozni vagy eladni, azt kidobtuk. Hasonló egy átlagos városon belüli költözéshez, de itt 2000 km-es mozgatásról van szó, ami költséges és stabilabb csomagolást igényel. Előnyt élvez a kis, drága, könnyű vagy ritka tárgyak. Ezeket érdemes elcsomagolni és esetleg fizetni is a szállításáért. Válogasd ki mi azt, amire mindenképpen szükséged lehet az első pár hónapban. Meleg ruhák, fontos gyógyszerek, számítástechnikai eszközök, hosszabbítók, fűszerek, stb.
Mit érdemes első körben elpakolni? Gyógyszerek, kenőcsök, gyógyteák (drága és személyre szabott), cipő, bakancs, kabát (drága a jó minőség itt kint), laptop, PC (a legtöbb ügyintézés digitálisan megy, ezért nélkülözhetetlen), okostelefon (mindenhol ott van az okos megoldás), minden okmányod, angol nyelvű igazolás a bankodtól, hogy van valamennyi pénzed, kilépő papírjaid a munkahelyedről. (albihoz, hivataloknak)
Második kör. Kedvenc bútorok, konyhagépek, ruhák, könyvek, stb. Érdemes használni barkácsáruházakban olcsón kapható költöztető dobozokat. Erős kartondobozokba pakolhatod a fontos dolgaid. A dobozon belül is érdemes külön csomagolni a féltett dolgokat. A ruhákhoz és ágyneműhöz használj vákuum zsákokat. Véd és rengeteg helyet spórolhatsz vele. Ráadásul megvédi a szagoktól, párától, sérülésektől a textíliákat. Úgy pakolj, hogy a dobozra még sok súly kerülhet szállításkor. Mi csak számoztuk a dobozokat, és külön írtuk miben mi is van. Lemértünk minden dobozt, hogy mekkora súlyt nyom. Jól jön a kalkulációkhoz, főleg ha nem egyszerre jut el hozzánk az összes cuccunk. Ami nem fért el a dobozba, azokat festő takaró fóliába csomagoltam. Ha nincs, aki segítsen a költöztető elindításában amikor Finnországban vagytok, az sem gond. Ha meg tudod oldalni, egy miniraktárba is bepakolhatod a költöztetőnek szánt dobozaid, bútoraid. Ők fel vannak készülve ilyen esetekre. Egy számzáras lakattal egyszerűen megoldható, ezáltal a kulcsátadással sem kell bajlódni. Mi ezt a módszert választottuk, nagyon bevált. Folyamatosan pakoltunk a raktárba, ezért munka mellett esténként és hétvégén hordtuk a dobozainkat el az otthonunkból. A költöztető hivatalos áruszállítónak számít, vagyis nem vonatkoznak rá a szigorított COVID határátlépési, tartózkodási szabályok.
miniraktár: www.selfstore.hu
Ha kocsival költözöl akkor arra figyelj, hogy ne pakold túl a kocsi hátsó ülését. A belső visszapillantót tudnod kell használni, különben megbüntethetnek. Ha van, akkor a másik autógumi szettet is hozd majd magaddal, azt is olcsóbb szállítani, mint újat venni. Hogy mit érdemes elhozni, azokról a későbbiekben bővebben írok az árakról szóló bejegyzésben. Erősen érdemes elgondolkodni a tetőcsomagtartó boxon. A legkisebb verzió is plusz 50kg, vagy 320liter szállítási lehetőséget ad.
Olcsó tetőboxok: www.csomagtartoaruhaz.hu
Ha kisállatot is visztek magatokkal, akkor neki is helyet kell biztosítanotok a kocsiban, illetve meg kell szervezni a repülőn történő szállítást. Az utazás menüpontban erről többet írok. Egyeztessetek az orvossal, aki elmondja mire kell figyelnetek. Útlevélre, chipre, kötelező oltásokra szükség lesz. Ha biztosra akartok menni, akkor a pontos indulás előtt 1-2 héttel egy az útlevélben is dokumentált féreghajtó tabletta beadása is jól jöhet. A költségek meghaladják a 20e Ft-ot.
Ha fontos a hazai ízvilág, akkor a következőket lehet érdemes elrakni, mert nehezebben beszerezhető, vagy eltérhet a megszokottaktól: levestészta, tarhonya, torma, mustár, mák, piros paprika, ízesítők (Vegeta, Erős Pista, stb.)
Kis esély van arra, hogy kiutazás előtt találjatok állandó szállást, de átmeneti lehetőségként hosszú távon bérelhettek Airbnb-s lakásokat vagy üdülő házakat. Természetesen ezt is jó előre foglald le, mert ha nyáron utaztok, akkor nehezen találhattok helyeket. A COVID miatt erősen fellendült a helyi turizmus.